Otwarcie pracowni cytologii ginekologicznej oraz wernisaż wystawy "Historia zapisana w ciele w trzech aktach"
Diagnostyka jako lider branży pragnie wyznaczać światowe standardy diagnostyki i profilaktyki.
Stale pragniemy się rozwijać, dlatego z dumą informujemy o otwarciu w dniu 11 czerwca, największej w Polsce pracowni cytologii ginekologicznej.
Otwarciu pracowni towarzyszył wernisaż wystawy zdjęć mikroskopowych Małgorzaty Lisowskiej pt. "Historia zapisana w ciele w trzech aktach".
Diagnostyka - poznaj nas
Diagnostyka to ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych, prowadząca na terenie całego kraju około 200 laboratoriów oraz ponad 1100 punktów pobrań dedykowanych obsłudze pacjentów. Firma zatrudnia ponad 9000 pracowników, w tym największą w Polsce liczbę diagnostów ze specjalizacjami. Proces laboratoryjny jest stale usprawniamy w oparciu o najnowsze, światowe rozwiązania technologiczna a jego jakość poddawana jest stałej kontroli, potwierdzonej przez liczne akredytacje i certyfikaty.
Firma oferuje bezpośredni i szeroki dostęp do najnowocześniejszych testów diagnostycznych, oraz łatwego i bezpiecznego odbioru wyników, także przez Internet. Oferta badań obejmuje ich ponad 3000 rodzajów – od testów podstawowych po wysokospecjalistyczne, w tym również genetyczne. Tylko w ubiegłym roku laboratoria sieci Diagnostyka wykonały ponad 150 milionów badań dla ok. 20 milionów pacjentów.
Zgodnie ze swoją misją, Diagnostyka wykonuje badania, aby pomóc ludziom dbać o zdrowie i żyć dłużej. Pracuje nad tym poprzez innowacje, najwyższą jakość usług i obsługi oraz działania edukacyjne i prospołeczne. Bo Diagnostyka to więcej dla zdrowia.
Nowa poradnia cytologii ginekologicznej
Co warto wiedzieć o poradni?
Pracownia cytologii ginekologicznej znajdująca się w laboratorium Diagnostyki S.A. przy ul. Jutrzenki 100 w Warszawie jest będzie największą jednostką tego typu w Polsce. W jej skład wchodzi część preanalityczna, analityczna, magazyn i archiwum preparatów.
Zastosowano w niej najnowsze rozwiązania technologiczne dające możliwość wykonywania badań profilaktycznych z zastosowaniem światowych standardów. Materiał biologiczny pobrany od pacjentek jest w trakcie całego procesu laboratoryjnego pod ścisłą kontrolą personelu i systemu, co zapewnia najwyższą jakość badań, wiarygodność ich wyników i pełne bezpieczeństwo pacjentek i personelu medycznego.
Stworzona pracownia wychodzi naprzeciw międzynarodowym standardom profilaktyki i diagnostyki oraz jest komplementarna w stosunku do założeń regulatora w zakresie realizacji badań HPV i cytologii na podłożu płynnym LBC. Osiągnięcie efektu synergii w zakresie badań molekularnych i cytologicznych umożliwia skrócenie procesu diagnostycznego oraz wczesne wykrycie zmian nowotworowych. Szybkość diagnozy oraz dobór właściwych narzędzi diagnostycznych na etapie wczesnego wykrywania nieprawidłowości jest punktem wyjścia do dalszej diagnostyki histopatologicznej.
Całość prezentowanych rozwiązań technologicznych i organizacyjnych została wsparta algorytmem sztucznej inteligencji oraz wiedzą i doświadczeniem wykwalifikowanego personelu medycznego. Unikatowe rozwiązania technologiczne czynią pracownię wyjątkową zarówno w skali krajowej, jak i międzynarodowej.
Projekt i realizacja zostały wykonane przy wsparciu krajowych i zagranicznych konsultantów. Ich wspólnym celem było zwiększenie ergonomii pomieszczeń, stworzenie komfortowego miejsca pracy oraz zredukowanie błędów mogących wystąpić w fazie przedanalitycznej, wpływających na jakość wyniku końcowego.
Wystawa: Historia zapisana w ciele w trzech aktach.
- Tekst kuratorski dotyczący wystawy Informacje na temat wystawy
- Grafika zapowiadająca wystawę Informacje na temat wystawy
- Zdjęcie zapowiadające akt I wystawy Informacje na temat wystawy
- Zdjęcie zapowiadające akt II wystawy Informacje na temat wystawy
- Zdjęcie zapowiadające akt III wystawy Informacje na temat wystawy
Wystawa przedstawia zdjęcia mikroskopowe materiału biologicznego Małgorzaty Lisowskiej: komórek raka piersi z jej diagnozy z lutego 2023 oraz tkanek po przebytych 16 chemioterapiach i zdrowych komórek piersi po mastektomii.
Poprzez ten tryptyk Małgorzata odsłania najgłębsze doświadczenia swojego ciała. To metaforyczny akt, obnażenie wnętrza na poziomie komórkowym, w którym ciało jest postrzegane nie przez pryzmat fizyczności, a jako nośnik informacji i narracji zapisanych w mikroświecie komórek. Przez swoje artystyczne zdjęcia Małgorzata uzupełnia brakującą, autentyczną warstwę wizualną w narracji onkologicznej i oswaja nasz strach.
Małgorzata prowadzi z odbiorcami wystawy dyskurs na temat swojej choroby, powrotu do zdrowia i zdrowia, wykorzystując fotografie mikroskopowe jako medium opowieści. W tej wystawie wykorzystuje swoje ciało jako przestrzeń do autoekspresji na niezwykle subtelnym, metaforycznym poziomie. Nie eksponuje swojej cielesności, lecz przekazuje istotę swojego doświadczenia poprzez wizualizację zmian zachodzących wewnątrz jej ciała w trzech odsłonach.
Małgorzata Lisowska, ambasadorka holenderskiej organizacji Value Based Healthcare Center Europe od 2020 roku. Współpracuje również z EIT Health (European Institute of Innovation and Technology). Specjalizuje się w budowaniu strategii i mierzeniu efektów leczenia. Fotografią mikroskopową zainteresowała się w 2022 roku dzięki współpracy z Firmą Diagnostyka. W 2023 roku zajęła 3. miejsce w najbardziej prestiżowym konkursie fotografii mikroskopowej Nikon's Small World. Dla Polski jest to powrót na podium po 31 latach.
Dowiedz się więcej o naszej działalności