21/06/2020
"Zanim zechcemy przebiec maraton, odwiedźmy lekarza i laboratorium diagnostyczne, zbadajmy swoje serce, stan naczyń krwionośnych, poziom cukru, poziom elektrolitów. Podobnie przy zrzucaniu kilogramów – nie ufajmy co tydzień nowej diecie tylko sprawdźmy co nam służy, czego nam brakuje, jakie są ogólne zasady których warto się trzymać".
Laboratoria medyczne DIAGNOSTYKA po sukcesie ostatniej kampanii, w której wzięło udział ponad 70 tys. osób, kontynuuje działania profilaktyczno–edukacyjne w 2016 roku. Kampania „Żyj zdrowo” będzie miała dwie edycje: wiosenną – dotyczącą diety i wzmożonej aktywności fizycznej oraz jesienną skupiającą się świadomym odżywaniu. Podobnie jak poprzednio do zadbania o swoje zdrowie i rozwój ma dodatkowo skłonić uczestników obniżona o niemal 60% cena specjalnie stworzonych pakietów badań. W ramach akcji Żyj zdrowo – bądź aktywny! będzie można wykonać dwa rodzaje badań – podstawowe i rozszerzone. W zestawie podstawowym znalazły się badania ogólne krwi, moczu, lipidogram, badanie poziomu cukru, magnezu, badanie wątroby i dróg żółciowych, badania pod kątem nietolerancji pokarmowej i badanie hormonów – może go wykonać każdy czy to pod kątem planowanych zmian w diecie czy na zasadzie ogólnej kontroli organizmu.
W zestawie rozszerzonym zbadamy poziom witaminy D3, zwanej hormonem życia, homocysteinę, która jest jednym z najdokładniejszych wskaźników stanu zdrowia, hemoglobiny glikowanej (pod kątem cukrzycy), poziomy elektrolitów, żelaza, wapnia i kwasu foliowego.
Pakiety badań są szczególnie polecane osobom, które:
- chcą sprawdzić swoje zdrowie
- są niezadowolone ze swojej obecnej wagi i kondycji
- bezskutecznie walczą z nadwagą
- planują rozpocząć lub zintensyfikować swoją aktywność fizyczną
Zmian w trybie życia najlepiej nie przeprowadzać samodzielnie, ważna jest opieka dietetyka, lekarza i trenera personalnego. Z jednej strony otrzymamy od nich wsparcie merytoryczne, pomoc w analizie wyników badań, doradztwo medyczne i opracowanie indywidualnego programu diety i wysiłku, a z drugiej wsparcie psychologiczne.
Nadmiar masy ciała, nadwaga, otyłość, zatacza obecnie niebezpieczne kręgi, zbliżając się do „epidemii”. W leczeniu bierzemy pod uwagę wiek pacjenta, typ otyłości, stopień otyłości określany przez BMI, schorzenia towarzyszące, ewentualnie farmakoterapię stosowaną przez pacjenta oraz wyniki badań analitycznych. Najistotniejsze badania to: morfologia z rozmazem, OB, profil lipidowy, poziom glukozy w surowicy, poziom żelaza, poziom kwasu moczowego, próby wątrobowe. Ponieważ za najbardziej skuteczne uważa się ostatnio leczenie zawierające elementy: odkwaszania, odtruwania i redukcji masy ciała, ważne jest badanie ogólne moczu ze szczególnym uwzględnieniem pH – podpowiada lek.med. Dariusz Klarecki z Słonecznego Zdroju Medical SPA & Wellness
"Pracę z pacjentem zaczynam zawsze od poproszenia go o wykonanie badań, bez nich nie wiadomo czego organizmowi brakuje i czego więcej wprowadzić w diecie, na jakim problemie się skupić lub co suplementować."
Jak skorzystać z pakietów badań? Wystarczy zarejestrować się na stronie akcji www.zyjzdrowo.diagnostyka.pl i pobrać vouchery na badania a następnie je wydrukować lub zapisać na urządzeniu mobilnym i udać się do najbliższego punktu pobrań DIAGNOSTYKI – wykaz placówek znajdziemy na stronie akcji. Kampanii towarzyszy także konkurs, w którym do wygrania będą atrakcyjne nagrody – turnusy odchudzające w Hotelu Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness oraz pakiety indywidualnych konsultacji dietetycznych z sieci All for Body.
Wiosenna akcja Żyj zdrowo-bądź aktywny! rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa do 30 czerwca 2016 roku, vouchery na badania będzie można realizować do końca lipca br. Organizatorami są Laboratoria Medyczne DIAGNOSTYKA oraz Fundacja Akademia Nowoczesnej Diagnostyki.
Sponsorami nagród są Słoneczny Zdrój Medical SPA & Wellness oraz sieć All For Body.
Trzy pakiety ŻYJ ZDROWO!
Przygotowane dla Pacjentów sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA dwa pakiety to propozycja dla osób, które dbają o zachowanie sylwetki, pragną schudnąć lub planują zmianę dotychczasowego stylu odżywiania na zdrowszy. To również propozycja dla osób planujących wzmożoną aktywność fizyczną z myślą o poprawie szeroko rozumianej kondycji organizmu.
– Pakiet BĄDŹ AKTYWNY! pozwala na ogólną ocenę stanu zdrowia;
– Pakiet BĄDŹ AKTYWNY PLUS+ pogłębia i uszczegóławia diagnostykę, a także wskazuje przyczyny zaobserwowanych zaburzeń;
Opracowanie racjonalnej i spersonalizowanej diety lub decyzja o zintensyfikowaniu aktywności fizycznej powinny być poprzedzone wykonaniem podstawowych badań lekarskich i laboratoryjnych.
Prawidłowe wyniki badań zawartych w pakietach dają „zielone światło” dla zmiany trybu życia i diety na zdrowsze. Wyniki nieprawidłowe stanowią ostrzeżenie i dają wskazówkę, aby udać się po pomoc do specjalisty.
Oba pakiety ŻYJ ZDROWO! są szczególnie polecane osobom, które:
- są niezadowolone ze swojej obecnej wagi i kondycji
- bezskutecznie walczą z nadwagą
- mają „za sobą” wiele nieskutecznych diet i prób zrzucenia zbędnych kilogramów
- planują rozpocząć lub zintensyfikować swoją aktywność fizyczną
OPISY PAKIETÓW:
1. PAKIET ŻYJ ZDROWO-BĄDŹ AKTYWNY!
Wyniki badań laboratoryjnych zawartych w pakiecie odpowiedzą przede wszystkim na pytanie, czy decyzję o zmianie diety lub wzmożonym wysiłku można wprowadzać w życie natychmiast, czy po pewnym przygotowaniu organizmu i czy zasadna jest wstępna konsultacja lekarska. Dla dietetyka będą podstawą do sprofilowania odpowiedniej diety, koniecznej dla skorygowania otyłości (lipidogram, GGTP, kwas moczowy).
Zaproponowane w pakiecie badania mają charakter badań przesiewowych dla wielu chorób. Niezależnie od decyzji Pacjenta, co do zmiany stylu życia, obraz morfologii krwi stanowi istotną informację o wydolności organizmu (np. ewentualnej anemii), istnieniu stanów zapalnych, oraz ewentualnych zaburzeniach odporności. Dobór kolejnych badań z pakietu pozwala na ogólną ocenę metabolizmu organizmu, w tym wydolności tarczycy i wątroby, a także metabolizmu lipidów, istotnego dla oceny ryzyka chorób sercowonaczyniowych oraz metabolizmu białek. Określenie poziomu magnezu ocenia ryzyko kurczy po intensywnym wysiłku fizycznym. Badania z pakietu pozwalają również na wykluczenie cukrzycy oraz uczulenia na gluten.
2. PAKIET ŻYJ ZDROWO-BĄDŹ AKTYWNY PLUS+
Badania zawarte w tym pakiecie służą dalszej diagnostyce, są pogłębieniem badań przesiewowych z pierwszego pakietu. Pozwalają na sprecyzowanie przyczyn wcześniej stwierdzonych zaburzeń i ew. wprowadzenie odpowiedniego leczenia lub profilaktyki. W przypadku podjęcia decyzji o diecie, pozwalają na jej ukierunkowanie, przez zalecanie spożywania określonych składników pokarmowych oraz eliminację innych.
Poziom hemoglobiny glikowanej wiąże się z diagnostyką i prowadzeniem cukrzycy, poziom homocysteiny – z zagrożeniem chorobami serca i naczyń, a przede wszystkim z gospodarką żelaza (wraz z poziomem kwasu foliowego i ferrytyny). Oznaczenia wapnia całkowitego i witaminy D są istotne m.in. dla oceny metabolizmu kości. Poziom równowagi elektrolitowej (Na i K) jest istotny w ocenie możliwości wydolności serca u osób z zaburzeniami krążenia i funkcji nerek oraz aktywnych fizycznie osób zdrowych.
Wyniki badań z obu powyższych pakietów należy zawsze konsultować z lekarzem.
ŻYJ ZDROWO, BĄDŹ AKTYWNY!
Zbliża się Nowy Rok, wiosna, kolejne urodziny i ambitne postanowienia związane z trybem życia – przejście na dietę, rozpoczęcie uprawia sportu – bardzo łatwo przychodzą nam do głowy. O ile diety-cud są mocno przereklamowane, to odpowiedni sposób odżywiania z pewnością może przysłużyć się naszemu zdrowiu, zarówno fizycznemu, jak i psychicznemu.. Odjąć zbędnych kilogramów, dodać energii i pożądanych lat życia. W końcu już Hipokrates pisał: „Niech pożywienie będzie twoim lekarstwem, a lekarstwo twoim pożywieniem”.
Obecnie pojęciem robiącym karierę jest dieta spersonalizowana. Odpowiednia dieta to taka, która uwzględnia specyficzne potrzeby naszego organizmu. Dla jednej osoby najistotniejsze może być wyregulowanie gospodarki lipidowej, dla innej ważniejsze będzie zapewnienie optymalnej dostawy mikroelementów. Innymi słowy, dieta osoby otyłej będzie się znacznie różnić od diety sportowca. U niektórych osób priorytetem może być natomiast wyleczenie lub wyrównanie istniejących schorzeń. Nasze ciało często wysyła nam sygnały o tym, że nie funkcjonuje tak, jak powinno. Mogą nimi być m.in. nieprawidłowa lub nagle zmieniająca się masa ciała, ciągłe uczucie niestrawności, problemy z ciśnieniem i rytmem serca, przewlekłe zmęczenie bądź nawracające infekcje czy wreszcie zła kondycja skóry, paznokci i włosów. Wiele z nich ma związek ze źle dobraną dietą. Wyjaśnienie przyczyn wymienionych objawów, jak i – co równie istotne – komunikat poprzedzający ich wystąpienie znaleźć można w wynikach badań laboratoryjnych.
Pomocną informacją dla osób pragnących poznać potrzeby swego organizmu będą przygotowane przez nas pakiety badań laboratoryjnych. Pakiet podstawowy służy ogólnej ocenie stanu zdrowia, pakiet poszerzony pogłębia i uszczegóławia tę diagnostykę, wskazuje przyczyny obserwowanych zaburzeń. Dobre wyniki badań, po ich konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, dają „zielone światło” dla zmiany trybu życia i diety na zdrowsze – bo zawsze może być lepiej. Niepokojące, stanowią ostrzeżenie i wskazówkę, do jakiego specjalisty udać się po pomoc.
Pracę z pacjentem zaczynam zawsze od poproszenia go o wykonanie badań – morfologię, OB, lipidogram, badanie poziomu cukru we krwi, TSH, wit D3, żelazo, kwas moczowy, próby wątrobowe. Są one niezbędne to określenia stanu zdrowia osoby, która się do mnie zgłasza. Badania są pierwszym i najważniejszym krokiem do walki o zdrowie, mniejszą mase ciała, odżywiony organizm. Bez badań nie wiadomo czego organizmowi brakuje i czego więcej wprowadzić w diecie, na jakim problemie się skupić lub co suplementować
KOCHANEGO CIAŁA NIGDY ZA WIELE?
Kiedy potrzebujemy zmian w prowadzonym w odżywianiu? Pierwsze skojarzenie – gdy jesteśmy otyli. Zbędne kilogramy lub centymetry w pasie to nie tylko problem estetyczny. Nadmiar tłuszczu nie odkłada się jedynie w nieapetycznych fałdkach, ale również na ścianach naczyń krwionośnych, prowadząc do zmian ich struktury
i ostatecznie zatykania. Chore naczynia krwionośne nie spełniają swej funkcji – życiodajna krew nie dociera do potrzebujących jej narządów, co prowadzi do ich postępującej dysfunkcji. Fachowo mówimy o procesie miażdżycowym i chorobach zakrzepowo-zatorowych, mogących skończyć się zawałem serca lub udarem mózgu. Niebezpieczeństwo to zwiększa się u osób nieaktywnych fizycznie, cierpiących na nadciśnienie, sięgających po używki, starszych oraz obciążonych genetycznie.
W ocenie ryzyka miażdżycy i chorób sercowo-naczyniowych stosuje się oznaczenie profilu lipidowego (lipidogramu). O wzroście ryzyka wnioskować można na podstawie podwyższonych stężeń cholesterolu całkowitego, lipoproteiny LDL (tzw. „złego” cholesterolu) i trójglicerydów (TG), czemu towarzyszyć może spadek stężenia lipopoteiny HDL (tzw. „dobrego” cholesterolu). Lipidogram jest pomocny w oceny efektywności zmiany diety i stylu życia (zwiększenia aktywności fizycznej, rzucenia palenia) nie tylko u osób otyłych. W optymalnej sytuacji stężenie LDL spada, a stężenie HDL rośnie.
A co jeśli podjęte działania nie przynoszą efektów? Jedną z przyczyn może być niedoczynność tarczycy. Poszczególne narządy i układy budujące nasze ciało nie funkcjonują w oderwaniu od siebie. Nad ich spójnym działaniem czuwają systemy nerwowy i hormonalny. Jednym z istotnych gruczołów endokrynnych (wydzielających hormony) jest właśnie tarczyca. Hormony przez nią uwalniane zapewniają odpowiednie tempo przemiany materii, regulują wzrost i rozwój ustroju. Zaburzenia jej funkcji mogą więc znacznie utrudnić osiągnięcie założonych celów! Frustracji unikniemy wykonując test przesiewowy dla chorób tarczycy – oznaczenie poziomu TSH we krwi.
Otyłość może też prowadzić do rozwoju cukrzycy. Nieco upraszczając, nadmierne otłuszczenie ciała tłumi zdolność organizmu do odpowiedzi na insulinę – kontrolera wykorzystania glukozy. Prowadzi to do rozwoju cukrzycy, której powikłania to m.in. choroby sercowo-naczyniowe, zaburzenia funkcji nerek i widzenia. Cukrzycę, jak i tzw. stany przedcukrzycowe (ostatnie ostrzeżenie przed rozwojem cukrzycy) wykryć można poprzez proste oznaczenie glukozy na czczo we krwi. Obraz trzymiesięcznej „historii zmian” stężenia glukozy uzyskiwany jest przez pomiar hemoglobiny glikowanej, uwzględniony w pakiecie poszerzonym.
JAK SIĘ ZORIENTOWAĆ CZY MOJEMU ORGANIZMOWI COŚ BRAKUJE ?
Wiele zaburzeń i chorób ma swe źródło w niewystarczającej ilości określonych składników odżywczych w organizmie. Może się to wiązać zarówno z ich brakiem lub małą ilością w diecie, jak również ze zmniejszonym ich przyswajaniem lub zwiększonym wydalaniem z organizmu. Przyczyną tych ostatnich są nabyte, często rozwijające się w związku z predyspozycjami genetycznymi zaburzenia, które zdiagnozować można z pomocą badań laboratoryjnych.
SŁABO, BLADO I NIEMRAWO – CZYLI O ANEMIACH
W potocznym rozumieniu „anemik” to osoba słaba fizycznie, chorowita, blada, o powolnych reakcjach. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że cechy te mogą być wynikiem choroby – anemii, która powoduje, że organizm faktycznie słabnie – głównie na skutek zmniejszonej dostawy tlenu do tkanek. Większość przypadków anemii związana jest z niedoborami żelaza i witamin: B12 oraz kwasu foliowego.
Niedobór żelaza wynikać może m.in. z niewystarczającej podaży tego pierwiastka w diecie (np. wegetariańskiej), zaburzeń jego wchłaniania (np. w schorzeniach przewodu pokarmowego) czy wzrostu zapotrzebowania (np. w ciąży). Niedobory witamin często nękają ludzi starszych (gorsze wchłanianie witaminy B12) oraz osoby nadużywające alkoholu (niedobory kwasu foliowego). Mocno przetworzona dieta również jest uboższa w te składniki. Ich braki mogą dawać objawy zaburzeń pokarmowych (biegunka, utrata apetytu). Jak rozpoznaje się anemię? Wnioskować o niej może lekarz na podstawie obniżonej ilości krwinek czerwonych i stężenia hemoglobiny oraz odbiegających od normy wartościach tzw. parametrów czerwonokrwinkowych: MCH, MCHC, MCV. Wszystkie te wartości zawarte są na wyniku oznaczenia morfologii krwi. Dodatkowo sprawdzić można stężenie w surowicy żelaza, witaminy B12 i kwasu foliowego. Uwzględnione w pakiecie rozszerzonym badania pozwalają wykryć niedobory jeszcze zanim się w pełni ujawnią. Taką „kontrolką” ostrzegającą o braku żelaza jest obniżone stężenie ferrytyny, a o niedoborze witaminy B12 i kwasu foliowego – podwyższony poziom homocysteiny. Stwierdzone niedobory należy wyrównać pod kontrolą lekarską – odpowiednią dietą lub suplementacją.
JUTRO PRZEBIEGNĘ MARATON
Niezwykle ważnym uzupełnieniem diety jest aktywność fizyczna. Musi ona być podejmowana „z głową” – w poszanowaniu indywidualnych możliwości i ze zwróceniem uwagi na to, jak zmieniają się potrzeby organizmu z każdym mililitrem wyprodukowanego potu. Dla aspirujących sportowców istotne może być oznaczenie poziomu jonów – sodu, potasu, magnezu i wapnia we krwi.
Główne elektrolity krwi – sód i potas – odpowiadają za prawidłową pracę serca i układu nerwowego. Zmiany ich poziomu prowadzić mogą do zaburzeń neurologicznych i arytmii. Zmiany te mogą wynikać z nadmiernego nawodnienia lub przeciwnie – odwodnienia organizmu podczas dużego wysiłku fizycznego czy w ekstremalnie wysokich temperaturach, zmiany w poziomie elektrolitów występują także przy stosowaniu sterydów anabolicznych oraz w wyniku, wydawałoby się banalnej, biegunki. Prawidłowa interpretacja wyników oznaczeń elektrolitów może wymagać konsultacji lekarskiej: kardiologa bądź nefrologa.
Do istotnych minerałów zaliczyć należy też wapń i magnez. Warunkują one m.in. prawidłowe funkcjonowanie tkanki nerwowej i mięśniowej – dzięki nim oraz energii uzyskanej z przemiany glukozy nasze mięśnie kurczą się prawidłowo w trakcie procesów fizjologicznych (jak np. praca serca) oraz w trakcie ćwiczeń fizycznych. Wapń ma też wpływ na krzepnięcie krwi, a jego poziom ulega zmianie w chorobach układu kostnego, pokarmowego, nerek oraz serca. Utrata apetytu, mdłości, biegunka – objawy typowe dla niedyspozycji pokarmowych, mogą być powodowane niedoborem lub nadmiarem magnezu. Kontrola poziomu magnezu jest szczególnie istotna w przypadku wysiłku fizycznego, stresu, nadmiernej konsumpcji kawy, herbaty i alkoholu.
Rodzaj aktywności fizycznej należy dobierać uwzględniając stan naszego serca, jak również układu kostnego. W ocenie tego pierwszego pomocne są wspomniane oznaczenia poziomu jonów, w powiązaniu z wynikami lipidogramu – jako wskaźnika ryzyka miażdżycy i innych chorób sercowo-naczyniowych. O stanie kości informować może stężenie wapnia, pozostające pod kontrolą hormonu PTH oraz uznawanej za hormon witaminy D3. Oprócz zaburzeń hormonalnych niedobory wapnia wynikać mogą z niedożywienia i alkoholizmu, diety ubogiej w przyswajalny wapń, niedoboru magnezu lub nadmiaru fosforanów. Roli witaminy D nie można sprowadzić tylko do gospodarki wapniowej i w efekcie mocnych kości. Zdetronizowała ona witaminę C w kwestii zapewnienia odporności, jest też potrzebna m.in. do prawidłowego funkcjonowania komórek hamujących procesy autoimmunologiczne, a więc może mieć udział w zapobieganiu takim chorobom jak reumatoidalne zapalenie stawów czy celiakia. Według najnowszych badań chroni także przed rozwojem niektórych nowotworów.
POŻYWIENIE TRUCIZNĄ?
Zdarza się, że określone składniki pokarmowe u niektórych z nas wyzwalają reakcje chorobowe. Reakcje te mogą mieć podłoże immunologiczne (alergie i choroby autoimmunologiczne) lub metaboliczne (nietolerancje pokarmowe, takie jak np. nietolerancja laktozy związana z brakiem trawiącego ją enzymu).
Wiele mówi się o nietolerancji glutenu. Niektórzy utożsamiają ją z celiakią, wielu nazywa ją alergią na gluten. Tymczasem te trzy przypadki to osobne jednostki i choć we wszystkich należy unikać glutenu to ich konsekwencje różnią się znacznie. Najpoważniejsze są w przypadku celiakii – rozwijającej się w wyniku nieprawidłowej reakcji na gluten choroby autoimmunizacyjnej, w której organizm niszczy własne tkanki – kosmki jelita cienkiego. Na celiakię cierpi nawet 1 na 100 osób. U części chorych wystąpią typowe objawy jelitowe – przewlekłe biegunki czy wzdęcia, ale u innych tylko takie niespecyficzne symptomy jak drażliwość czy depresja. Nieleczona celiakia prowadzi do nieuchronnego wyniszczenia organizmu na skutek upośledzonego wchłaniania pokarmów, zaburzeń neurologicznych i endokrynologicznych, chorób nerek, wątroby i płuc, a także osteoporozy i zaburzeń płodności. Stąd wstępny test w kierunku celiakii – badanie krwi na obecność autoprzeciwciał anty-tTG w kasie IgA – ujęty jest w zalecanym każdemu panelu podstawowym naszych badań.
Kolejne choroby, które mają ścisły związek z glutenem to choroby autoimmunologiczne takie jak Hashimoto, AZS, łuszczyca, endometrioza. Dzięki eliminacji glutenu i nabiału z diety zmniejsza się stan zapalny w organizmie i uszczelnia się jelito. Pozwala to na lepsze odżywienie organizmu i uspokojenie układu odpornościowego. W opisanych wypadkach mówi się już o leczeniu żywieniowym, a wracając do sentencji Hipokratesa, leczenie może być lekarstwem także poprzez eliminację.
"Zdrowie wymaga stanu równowagi między wpływami środowiska, sposobem życia oraz różnymi elementami ludzkiej natury. Mamy nadzieję, że wskazówki o tym, jakie badania wykonywać, żeby żyć zdrowo i świadomie oraz ich atrakcyjna cena w pakietach będą dla Państwa dobrą mobilizacją do zadbania o siebie".