21/10/2021
W dniach 18-19 października w Warszawie odbyło się XVII Forum Rynku Zdrowia. Wydarzenie to jedna z najbardziej opiniotwórczych konferencji dotyczących systemu opieki zdrowotnej w Polsce. W przeciągu dwóch dni branżowi eksperci wzięli udział w kilkunastu sesjach tematycznych.
Drugiego dnia Forum, w sesji “Miejsce Polski na mapie innowacyjnych technologii medycznych” udział wziął prof. dr hab. n. med. Jakub Swadźba, prezes i współzałożyciel DIAGNOSTYKI, a także członek zarządu Związku Pracodawców Medycyny Prywatnej. W dyskusji poruszono m.in. temat dynamicznego rozwoju medycznych start-upów oraz możliwości zdobywania zagranicznych rynków przez tworzone w kraju technologie medyczne.
Profesor Swadźba zwrócił uwagę na trwałe osiągnięcia naukowe oraz technologiczne, które pozwoliły rozwijać rynek analiz medycznych, a także – korzystając z przykładu uPacjenta.pl – na start-upy, których działania stworzyły nowe obszary medyczne i stały się narzędziem w walce z pandemią.
“Jesteśmy zaangażowani w rozwój kilku start-upów, które oferują pacjentom dostęp do najnowszych osiągnięć w medycynie laboratoryjnej. Oferujemy pacjentom pełen dostęp do nowoczesnych rozwiązań i badań, które często nie są dostępne w innych krajach. Polacy chętnie z nich korzystają właśnie dzięki dostępowi do medycyny prywatnej”.
Podczas panelu prof. Swadźba przedstawił też perspektywę doświadczeń spółki w dobie pandemii. Jako jeden z najważniejszych trendów wymienił genetykę, która – właśnie za sprawą pandemii i diagnostyki wirusa Sars-CoV-2 – znacznie rozwinęła się w ostatnim czasie.
“Jako pierwsi na świecie odkryliśmy mutację w wariancie delta. Wprowadziliśmy możliwość oznaczania wirusa w standardowych badaniach.”
Przy temacie genetyki zwrócono również uwagę na medycynę spersonalizowaną, która badania genetyczne wykorzystuje w leczeniu chorób nowotworowych.
Szczególną uwagę w dyskusji zwrócono na osiągnięcia telemedyczne i technologiczne oraz cyfryzację, które służą pacjentom. Pozytywnym skutkiem pandemii stała się innowacyjność. Wiele projektów dofinansowanych aktualnie prz ez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju dotyczy właśnie telemedycyny czy urządzeń do diagnostyki online.