Nasza wizja odpowiedzialności społecznej
W Diagnostyce wdrożyliśmy i stale doskonalimy system zarządzania środowiskowego spełniający wymogi normy ISO 14001:2015. Zgodnie z nimi przeprowadzamy okresowe audyty kontrolne systemu.
Lepsza przyszłość
Polityka środowiskowa
Diagnostyka nieustannie rozwija się i doskonali, chcąc dostarczyć Pacjentom i Kontrahentom usługi najwyższej jakości. Naszym celem jest utrzymanie silnej pozycji na rynku medycznym w zakresie diagnostyki laboratoryjnej, a tym samym zapewnienie naszym Partnerom pełnego zadowolenia ze współpracy oraz poczucia najlepszej obsługi. Chcemy to osiągnąć między innymi poprzez łatwy dostęp do zaawansowanych rozwiązań diagnostycznych, najszerszy zasięg działania, największą na rynku ofertę badań oraz przyjazną obsługę, zachowując przy tym zasady poszanowania środowiska naturalnego.
Diagnostyka odpowiedzialnie podchodzi do tematów środowiskowych, identyfikując dwa kluczowe dla przedsiębiorstwa tematy: zarządzanie odpadami, zużycie energii oraz emisje CO2.
Określamy I monitorujemy główne wskaźniki środowiskowe, następnie prezentujemy je w przeliczeniu na jedno wykonane badanie diagnostyczne.
"Planujemy elektryfikację floty samochodów kurierskich, dalszą optymalizację tras kurierskich przy wsparciu aplikacji kurierskiej, przygotowanie planu optymalizacji zużycia mediów."
Stawiamy na przyszłość!
Naszym celem na najbliższe lata w ramach realizacji polityki środowiskowej jest elektryfikacja transportu Diagnostyki. Zminimalizuje to emisje CO2. Nasz projekt zakłada, że do końca 2025 roku w grupie samochodów kurierskich nastąpi wymiana większości floty na samochody elektryczne. Zakładamy dodatkowo budowę własnych stacji ładowania pojazdów, a w lokalizacjach zarządzanych przez Diagnostykę- wykonanie instalacji fotowoltaicznych o poziomie wydajności wystarczającej do zapewnienia mocy do ładowania samochodów elektrycznych.
Inwestycja w samochody elektryczne umożliwi przyspieszenie dostaw próbek, a wiec podniesie gwarancje prawidłowości wyników.
Ochrona środowiska
Nasz ślad środowiskowy
W ramach naszej działalności zidentyfikowaliśmy aspekty środowiskowe szczególnie nas dotyczące:
ODPADY:
Mając na względzie ciągłe doskonalenie w obszarze gospodarki odpadami, a także wymagania prawne związane z gospodarką odpadami niebezpiecznymi oraz innymi niż niebezpieczne, dbamy o właściwe postępowanie z odpadami oraz ich zagospodarowanie w sposób bezpieczny dla ludzi i środowiska. DIAGNOSTYKA mierzy i ujawnia informacje dotyczące gospodarowania wytworzonymi odpadami.
Wskaźniki wytwarzania odpadów są przez nas szczegółowo monitorowane. Nadzorowanie odpadów i gospodarka odpadami medycznymi polega na ich prawidłowym gromadzeniu i oznakowaniu. W tych procesach kluczowe znaczenie ma dla nas ochrona pracowników i podwykonawców, którzy mają styczność z tymi odpadami i są narażeni na czynniki zakaźne. Wdrażamy szczegółowe procedury postępowania z odpadami niebezpiecznymi oraz procedury dezynfekcji dla personelu, zgodne z obowiązującymi standardami.
Działania, które prowadzimy w celu ograniczenia odpadów w organizacji:
- monitorowanie zużycia technologicznego odczynników chemicznych oraz drobnego sprzętu laboratoryjnego
- racjonalny zakup oraz określone procedury wymiany sprzętu komputerowego
- kultura organizacyjna związana z ograniczeniem zużycia papieru biurowego
- wtórne wykorzystanie opakowań w laboratoriach
- odzysk i recykling opakowań wprowadzonych na rynek
Ślad węglowy
Kierownictwo Diagnostyki przywiązuje dużą wagę do wpływu organizacji na zmiany klimatu oraz obliczania śladu węglowego. Za rok 2021 wykonano wnikliwą inwentaryzację źródeł emisji oraz kalkulację śladu węglowego.
W kolejnych latach planowana jest kontynuacja tych obliczeń oraz wykonanie kalkulacji śladu węglowego.
W DIAGNOSTYCE zidentyfikowaliśmy następujące znaczące aspekty środowiskowe:
- zanieczyszczenie powietrza w wyniku emisji CO2 związane z utrzymaniem własnej floty samochodowej
- zanieczyszczenie powietrza w wyniku spalania odpadów (proces realizowany na zewnątrz przez spalarnię odpadów).
Emisje bezpośrednie gazów cieplarnianych uwolnione do atmosfery w wyniku działalności operacyjnej Diagnostyki wiążą się ze spalaniem gazu ziemnego w instalacjach stacjonarnych oraz paliw w silnikach samochodów floty własnej, a także z wyciekami czynników chłodniczych. Emisje pośrednie energetyczne powstają w związku z zakupioną przez Diagnostykę energią elektryczną oraz energią cieplną.
Mając na względzie ciągłe doskonalenie w obszarze wpływu Diagnostyki na zanieczyszczenie powietrza oraz zmiany klimatu, a także przyszłe regulacje prawne związane z emisją gazów cieplarnianych, Diagnostyka mierzy i ujawnia informacje dotyczące śladu węglowego.