25/05/2020
Od połowy kwietnia około 6,5 tysiąca medyków skorzystało z bezpłatnych badań zorganizowanych przez Grupę DIAGNOSTYKA. W ramach programu Badamy-Wspieramy działa 15 mobilnych punktów pobrań w całym kraju. Program w obecnej formule będzie realizowany do końca maja. Od 1 czerwca Grupa DIAGNOSTYKA obniża cenę testów komercyjnych do 495 zł, a osoby zainteresowane będą mogły nadal korzystać z badań w punktach „Drive&Go-Thru”.
Od początku trwania programu Grupa DIAGNOSTYKA bezpłatnie przebadała 6.339 osób, wykonujących wybrane zawody medyczne – lekarzy, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, fizjoterapeutów, pielęgniarki, położne i ratowników medycznych. To aż 2% wszystkich pracujących w całym kraju osób z tych grup zawodowych, przebadanych w okresie siedmiu tygodni.
Wspólnie z Partnerami nie ustajemy w rozwijaniu programu bezpłatnych badań na koronawirusa dla przedstawicieli służby zdrowia. Dzięki temu medycy, należący do grupy ryzyka, zwiększyli poczucie własnego bezpieczeństwa, ale także swoich bliskich oraz pacjentów. Program dostosowujemy do aktualnych potrzeb. Dlatego też zdecydowaliśmy się na zmianę ram organizacyjnych Badamy-Wspieramy
Od czerwca wszyscy Przyjaciele Medyków (firmy czy osoby indywidualne) będą mogli wesprzeć tę grupę zawodową przez specjalne vouchery na testy, przekazywane bezpośrednio na rzecz przedstawicieli służby zdrowia – w wybranej przez siebie miejscowości, placówce czy grupie medyków. Ci będą mogli przebadać się w wybranym przez siebie mobilnym punkcie pobrań Grupy DIAGNOSTYKA.
Dotychczas w miarę możliwości i dostępności testów DIAGNOSTYKA wykonywała również badania odpłatne osobom indywidualnym. Wśród nich przeprowadzono ponad 5.750 testów. Ich cena spadała (z pierwotnych 584 zł) wraz z szerszym dostępem do nowych odczynników i sprzętu. Od 1 czerwca badanie real time RT-PCR będzie można wykonać już za 495 zł. Osoby zainteresowane otrzymaniem międzynarodowego zaświadczenia (tzw. Covid-Pass), niezbędnego przy przekraczaniu niektórych granic mogą go zakupić wraz z badaniem.
Program realizowany przez Grupę DIAGNOSTYKA został uruchomiony jako odpowiedź na wysoki odsetek zakażeń na COVID-19 wśród personelu medycznego. W aktualnej formule akcja bezpłatnych testów na koronawirusa BADAMY-WSPIERAMY, dedykowana jest lekarzom, stomatologom, diagnostom laboratoryjnych, fizjoterapeutom, pielęgniarkom i położnym oraz ratownikom medycznym, niezatrudnionym w szpitalach, a koszt badań pokrywa DIAGNOSTYKA oraz Partnerzy Medyków. Akcja swym zasięgiem objęła 15 lokalizacji, a namioty typu „Drive&Go-Thru” powstawały stopniowo, począwszy od Łodzi, poprzez Warszawę (dwie lokalizacje), a następnie Poznań, Kraków, Bydgoszcz, Gdynię, Kielce, Bielsko-Białą, Katowice, Lublin, Toruń, Wrocław, Szczecin i Wałbrzych. Badania wykonywane są sprawdzoną metodą real time RT-PCR, przy użyciu testów CE-IVD, zgodnych z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia. Ten rodzaj testów wykrywa obecność materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2 w wymazie z dróg oddechowych, a sposób wykonania badania w ramach akcji jest identyczny jak w przypadku próbek pobieranych przez szpitale zakaźne i inne podmioty medyczne.
Grupa DIAGNOSTYKA była zaangażowana w program na poziomie finansowym ale też organizacyjno-rzeczowym, udostępniając m.in. własne zasoby laboratoryjne. Całościowe wsparcie firmy sięgnęło dotychczas 1,5 mln złotych. Jednocześnie w akcję włączyły się korporacje, firmy i samorządy, które przekazały na rzecz badań dla medyków środki o wartości przekraczającej 1,1 mln złotych. W gronie partnerów znalazły się m.in. Bank BNP Paribas, firmy doradcze PwC Advisor, EY (Ernst&Young) i StrategyWise PA&Communications, Standard Chartered Global Business Services, Stowarzyszenie Przedsiębiorców Miasta Krakowa Biznes Klub, fundusz Mid Europa Partners, FM World, producent gier Techland, Euroimmun Polska, DiaSorin Poland, CH Westfield Arkadia, TAURON Arena Kraków, UPM Raflatac, BNP Paribas Real Estate, Nocne Loty, Mikolo Logistics, Prywatna Poradnia Kardiologiczna Kielce, jak również samorząd Miasta Kraków, samorząd Miasta Gdynia, Urząd Dzielnicy Warszawa-Ursynów, a także osoby indywidualne z wielu miejscowości w całej Polsce.
Dziękujemy za zaangażowanie i solidarność wszystkim partnerom: przedsiębiorstwom, samorządom i osobom indywidualnym, które zdecydowały się dotychczas weprzeć program, bez czego nie udałoby się przebadać tak dużej liczby medyków. Każde działanie w walce z koronawirusem nawet na poziomie lokalnym przyczynia się do powstrzymywania rozprzestrzeniania się zakażeń i kieruje nas ku globalnego zwycięstwu z pandemią