Biznes z misją. Diagnostyka podsumowała działania w obszarze ESG
Diagnostyka od lat łączy działalność biznesową z misją społeczną, którą jest realizowanie badań, aby pomagać ludziom dbać o zdrowie i żyć dłużej. Lider rynku diagnostyki medycznej w Polsce rozwija działania w obszarze ESG. Spółka już po raz piąty opublikowała raport ESG, który po raz pierwszy - w związku z wejściem Diagnostyka S.A. na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie w lutym tego roku - został przygotowany według nowych Europejskich Standardów Sprawozdawczości Zrównoważonego Rozwoju (ESRS).
![]()
Raport zrównoważonego rozwoju jest nowym niezbędnym elementem raportu rocznego z działalności Grupy, który dopełnia obraz organizacji. Raportowanie według wymogów ESRS i proces atestacji podniosły rzetelność, precyzję i porównywalność prezentowanych danych i informacji dotyczących ESG. Jestem przekonany, że - mimo specyficznego, wynikającego z tych wymogów języka – te informacje będą cenne nie tylko dla inwestorów, ale też wewnętrznie i dla pozostałych interesariuszy. Warto zaznaczyć, że jesteśmy jedną z największych firm medycznych raportującą wg nowych zasad w Polsce.
![]()
![]()
Diagnostyka to szczególna firma, która umiejętnie łączy rozwój biznesowy z realizacją swojej społecznej misji, a działania na rzecz zrównoważonego rozwoju wynikają z charakteru naszej działalności. Jako lider rynku diagnostyki medycznej w Polsce godna zaufania marka, z którą ma kontakt większość Polaków - w zeszłym roku obsłużyliśmy już ponad 25 milionów pacjentów - mamy ambicję wyznaczania najwyższych standardów w diagnostyce. Jednocześnie doskonalimy się jako organizacja i dążymy do tworzenia jak najlepszych warunków do rozwoju naszych pracowników. Jestem dumna z naszego zespołu i tego, co udało nam się już w poszczególnych obszarach zrealizować, i wierzę, że kolejne lata przyniosą jeszcze lepsze efekty w obszarze zrównoważonego rozwoju
![]()
Grupa Diagnostyka, znana z doskonalenia oferty i standardu badań oraz zaangażowania w działania w obszarze edukacji i profilaktyki zdrowotnej, w pozytywny sposób oddziałuje na zdrowie Polek i Polaków oraz świadomość zdrowotną w Polsce. Dba również o szeroką dostępność badań: geograficzną, organizacyjną, technologiczną i finansową. Pod względem środowiskowym działania Grupy skupiają się na mitygacji ryzyka i minimalizacji negatywnego wpływu. W obszarze governance natomiast Diagnostyka wdrożyła i udoskonaliła liczne polityki i procesy, które są ważne zarówno dla jakości świadczonych usług, komfortu i bezpieczeństwa pracowników, jak i zdolności operacyjnych działającej w skali ogólnopolskiej firmy. Jedną z nowości w tegorocznym Raporcie, w związku z wdrożeniem standardów ESRS, jest analiza podwójnej istotności, która uwzględnia m.in. dialog z interesariuszami i badanie łańcucha dostaw. Lider rynku diagnostyki medycznej przedstawił 22 istotne wpływy, szanse i ryzyka, które potwierdzają dotychczasowe priorytety Diagnostyki w obszarze ESG.
![]()
Nasze działania w obszarze ESG w naturalny sposób wynikają z profilu działalności firmy. Sprawozdawczości nie traktujemy jedynie jako wymogu, ale przede wszystkim jako cenne dla rozwoju Diagnostyki działanie, które pozwala nam lepiej zrozumieć nasz wpływ na otoczenie społeczne i środowiskowe i dalej doskonalić się w tym obszarze
![]()
Więcej dla zdrowia pacjentów
W minionym roku spółki z Grupy Diagnostyka wykonały ponad 161 milionów badań i obsłużyły ponad 25 milionów pacjentów 1 w tym 600 tys. Polek i Polaków w ramach programu Profilaktyka 40 Plus oraz 35 tys. kobiet w programie Profilaktyki raka szyjki macicy. Nie bez znaczenia pozostaje tu fakt, że 80% mieszkańców Polski ma do punktu pobrań Diagnostyki mniej niż 10 km. Pacjenci Diagnostyki cieszą się nie tylko wysoką jakością badań (certyfikaty i akredytacje t.j. m.in. ISO 15189, ISO 17025, ISO 9001, ISO 14 001) i obsługi – 90% badanych pacjentów w 2024 r. pozytywnie oceniło jakość obsługi – ale także łatwym dostępem do wyników badań, dzięki aplikacji Diagnostyka.
W 2024 roku Diagnostyka rozszerzyła ofertę o ponad 117 nowych badań, m.in. specjalistycznych genetycznych oraz wspierających diagnostykę endometriozy, choroby Alzheimera i nowotworów – w ten m.in. sposób odpowiada na potrzeby związane z chorobami cywilizacyjnymi i trendami demograficznymi. Grupa rozwijała także zdalne usługi opisu badań obrazowych, realizowane przez wyspecjalizowanych lekarzy teleradiologów. Dzięki temu skraca się czas oczekiwania na wyniki takich badań, co z kolei przyspiesza cały proces diagnostyczno-terapeutyczny.
W odpowiedzi na rosnącą świadomość znaczenia profilaktyki zdrowotnej Diagnostyka rozwijała także nowy segment działalności – diagnostykę kompleksową. Jej centralnym elementem jest platforma Longevity+, oferująca w modelu subskrypcyjnym szeroki zakres badań i konsultacji – od laboratoryjnych i genetycznych po obrazowe – wspierających zdrowie i długowieczność pacjentów. Pierwsze centrum diagnostyki kompleksowej Longevity+ otwarto w I kw. 2025 r., przy laboratorium centralnym na ul. Jutrzenki 100 w Warszawie. W 2024 roku natomiast Diagnostyka otworzyła nową siedzibę w Łodzi z największym w Polsce zakładem patomorfologii oraz rozszerzyła sieć placówek diagnostyki obrazowej, m.in. w Warszawie i Bielsku-Białej.
Diagnostyka konsekwentnie angażowała się w propagowanie regularnych badań laboratoryjnych, zarówno poprzez działania własne, jak i wspieranie innych inicjatyw, jak na przykład kampanii Powiedz jej o tym. W kobiecym interesie. W 2024 roku w strefie wiedzy o chorobach cywilizacyjnych i badaniach profilaktycznych Diagnostyki opublikowano 770 artykułów. Stronę odwiedzono 20 milionów razy, a kampanie profilaktyczne osiągnęły ok. 5 mln wyświetleń.
1 Rozumianych przez Grupę jako łączna liczba pacjentów obsłużonych dziennie w skali roku.
Diagnostyka wobec zmian klimatu
Pod względem środowiskowym działania Grupy skupiają się na mitygacji ryzyka i minimalizacji negatywnego wpływu. W zaprezentowanym raporcie za rok 2024 Grupa po raz pierwszy skalkulowała swój ślad węglowy w trzech zakresach, czyli w całym łańcuchu wartości i za wszystkie 27 spółek Grupy, zgodnie z GHG Protocole. Wyliczone zużycie energii, emisji gazów cieplarnianych i wskaźnik intensywności emisji CO2e plasuje Grupę Diagnostyka wśród podmiotów niskoemisyjnych.
Przeprowadzona analiza ryzyk klimatycznych potwierdziła, że dzięki rozproszeniu działalności model biznesowy Diagnostyki jest w dużej mierze odporny na fizyczne i adaptacyjne skutki zmian klimatu. Jednocześnie spółka zauważa coraz silniejszy wpływ czynników środowiskowych na zdrowie publiczne. Postępujące zmiany klimatu sprzyjają rozprzestrzenianiu się nowych chorób – od infekcji bakteryjnych i tropikalnych, przez choroby wektorowe, aż po schorzenia układu oddechowego. Coraz częstsze ekstremalne zjawiska pogodowe zwiększają ryzyko urazów, zaburzeń sercowo-naczyniowych i zakażeń. W związku z tym Diagnostyka monitoruje potrzeby zdrowotne społeczeństwa związane ze zmianą klimatu, by móc wprowadzać odpowiednie, nowe testy diagnostyczne.
Governance – Ład korporacyjny
W ostatnich latach Diagnostyka koncentrowała się na umacnianiu kultury organizacyjnej, opracowując i wdrażając misję, wizję oraz wartości. Jej podstawą są dokumenty korporacyjne t.j. kodeksy etyczne zawodów medycznych, procedura antymobbingowa, regulaminy dotyczące ochrony danych osobowych czy regulamin opisujący mechanizm zgłoszeń dla sygnalistów. W 2024 roku Grupa wdrożyła Standard ochrony dzieci oraz Standard RODO. Opracowała także Politykę różnorodności, którą wdrożyła w styczniu b.r., a także nową wersją Kodeksu Antykorupcyjnego. Szczególną wagę Grupa Diagnostyka przykłada do rozwoju infrastruktury IT oraz obszaru cyberbezpieczeństwa – zarządza bezpieczeństwem cyfrowym w oparciu o strategię cyberbezpieczeństwa oraz system zgodny z normą ISO/IEC 27001. W 2024 roku Diagnostyka przeprowadziła zewnętrzny audyt, który zakończył się utrzymaniem certyfikatu ISO na kolejny rok.
Wyróżnikiem Grupy Diagnostyka jest także konsekwentne wspieranie równości szans oraz rozwoju zawodowego kobiet, poprzez rozwój środowiska sprzyjającego budowaniu kariery w oparciu o kompetencje, doświadczenie i zaangażowanie. Na koniec 2024 roku Grupa Diagnostyka zatrudniała łącznie 11 103 osoby, z czego aż 86% stanowiły kobiety. Odgrywają one znaczącą rolę nie tylko na stanowiskach operacyjnych, ale również w strukturach zarządczych. W laboratoriach i punktach pobrań to one najczęściej pełnią funkcje kierownicze, a w kadrze menedżerskiej wyższego szczebla stanowią 53%, aktywnie współtworząc strategię i kierunek rozwoju organizacji.
![]()
W tym roku proces raportowania skupiony był na opanowaniu i poprawnym zrozumieniu wymogów CSRD i ESRS. Regulacje te nie są łatwe. Dążymy do tego, by sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju była impulsem do nowych ambitnych działań Grupy w zakresie ESG. I na ich prezentacji chcemy skupić się w kolejnych latach, tak by raport był przydatnym źródłem informacji dla wszystkich, którzy chcą głębiej poznać Diagnostykę, nie tylko inwestorów, ale też kandydatów do pracy czy partnerów biznesowych
![]()
Sprawozdawczość zrównoważonego rozwoju za 2024 rok została opublikowana jako część Sprawozdania Zarządu z Działalności (Skonsolidowanego raportu rocznego Grupa Diagnostyka). Publikacja objęła swoim zakresem wszystkie spółki Grupy Diagnostyka: laboratoryjne, obrazowe, histopatologiczne i genetyczne oraz spółki celowe: technologiczne i budowlaną.
Zapraszamy do lektury raportu: https://grupadiagnostyka.pl/zrownowazony-rozwoj/