22/01/2024
Małgosia przez cały 2023 rok zmagała się z nowotworem piersi i wszelkimi jego konsekwencjami – zarówno zdrowotnymi jak i społecznymi. Obecnie jest w remisji. Jeszcze przed diagnozą, w trakcie współpracy z Diagnostyką, zafascynowała ją fotografia mikroskopowa, którą zajmuje się już od blisko dwóch lat.
W październiku 2023 Małgosia zajęła 3. miejsce w światowym Konkursie fotografii mikroskopowej Nikon Small World (zobacz: Rak piersi utworzył serce w obiektywie polskiej fotografki | Nauka w Polsce). Dla Polski jest to powrót na podium tego prestiżowego Konkursu po 31 latach. Jej niezwykła fotografia mikro obrazu komórek nowotworowych porusza temat raka w sposób zarówno piękny, jak i przemyślany; również przez pryzmat własnych doświadczeń.
Pod koniec ubiegłego roku, Małgosia wraz z Gliwickim Instytutem Onkologii, podjęła się uzupełnienia brakującej warstwy wizualnej w onkologii. Teraz także, wraz z siecią laboratoriów Diagnostyka, pragnie wzbogacić narrację w onkologii o swoją osobistą historię, starając się tym samym mocniej zwrócić uwagę Polek na profilaktykę w tym zakresie, wykorzystując zdjęcia mikroskopowe jako nowe medium.
Pierwsze wydarzenie, otwierające planowany cykl spotkań, odbyło się 2 lutego 2024 r. w Centralnym Laboratorium Diagnostyki w Warszawie. Było ono okazją do wymiany wiedzy medycznej nt. profilaktyki, a także do rozmowy o tym, jak potężne narzędzie może stanowić sztuka w przekazywaniu ważnych społecznie tematów, zwłaszcza w obszarze tak delikatnym, jak onkologia.
Serdecznie zapraszamy do śledzenia informacji na temat projektu “Nowe-Twory – na styku nauki i sztuki”. Tych Państwa, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej na temat historii Małgosi Lisowskiej, zachęcamy do lektury artykułów:
- “Rak piersi utworzył serce w obiektywie polskiej fotografki” – Nauka w Polsce;
- “Małgorzata Lisowska – 3. miejsce na świecie w Nikon Small World!” – Art of Poland
- “Niezwykłe zdjęcie mikroskopowe nowotworu piersi” – Zwrotnik Raka
- “Rak w kształcie serca na niezwykłym zdjęciu. Jak coś tak niebezpiecznego może być jednocześnie takie piękne?” – Dzień Dobry TVN
- “NIO Gliwice: Nowotwórczość – na styku nauki i sztuki” – Europerspektywy
- “Nowotwórczość, czyli nauka i sztuka w onkologii” – Gazeta Lekarska
Miło nam poinformować, że projekt został objęty patronatem:
Dziękujemy za udział w spotkaniu, już teraz zapraszamy na kolejne.
Zachęcamy również do obejrzenia krótkiej relacji z wydarzenia.